FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

05 maj 2024

Puls rynku

2019-05-27 07:40

Dziś niewiele w programie

Raporty codzienne

Dziś niewiele
No tak, dziś w kalendarium niewiele: mamy w zasadzie tylko odczyt bezrobocia w Polsce za kwiecień. O 10:00 pojawi się ta właśnie publikacja, prognoza to spadek z 5,9 proc. do 5,6 proc.

Tak naprawdę publikacje będą napływać od jutra. Dla przykładu, jutro poznamy m.in. PKB Szwajcarii, ceny importu w Niemczech, niemiecki indeks zaufania konsumentów GfK, sprzedaż detaliczną w Szwecji, wskaźniki koniunktury gospodarczej w Strefie Euro, indeksy nieruchomościowe S&P/C-S i FHFA z USA, a także indeks przemysłowy Dallas Fed oraz indeks Conference Board (zaufania konsumentów).

2019-05-24 07:58

Wpływ indeksów PMI z USA

Raporty codzienne

Głos pani Mester
Loretta Mester - przedstawicielka zarządu Fed - stwierdziła, że obcięcie stóp procentowych byłoby teraz "błędną polityką" (w USA). Jest to w obecnym kontekście głos dość jastrzębi, nawet jeśli p. Mester nie domaga się podwyżek stóp. Cóż, amerykański bank centralny miał sporo działać w tym roku, tzn. tak mogło się wydawać kilka miesięcy temu - ale wygląda na to, że proces podwyżek został wstrzymany.

Zresztą, o ile wczoraj eurodolar na moment zszedł do ok. 1,1110, o tyle później wzrósł i teraz krąży w pobliżu 1,1180 - tak więc euro zyskało na wartości. Ten ruch można potraktować jako odbicie od wsparcia. Wiązał się on niechybnie ze znacznie słabszymi od prognoz odczytami indeksów PMI dla usług i przemysłu w Stanach.

2019-05-23 07:51

W Polsce wczoraj przemysł, dziś sprzedaż

Raporty codzienne

Dane makro
Wykres eurodolara pozycjonuje się na 1,1145-50. Raczej nisko, ale np. 21 maja, tj. przedwczoraj, był chwilami jeszcze niżej. Wczoraj w szczytach osiągał 1,1175. Ogólnie rzecz biorąc, przełomu nie ma, choć piłka jest bardziej po stronie dolara: mimo że Fed dość jawnie wszedł w luźne nastawienie do polityki. Z drugiej strony, może właśnie dlatego dolar nie umacnia się jeszcze bardziej.

Pan Kaplan z Fed przewiduje, że wzrost gospodarczy w USA w tym roku wyniesie ok. 2,25 - 2,50 proc., będzie więc wolniejszy niż poprzednio, ale wciąż solidny. Z kolei z zapisków z obrad FOMC wynika, że prawdopodobnie polityka monetarna, taka jaką jest teraz, zostanie utrzymana przez dłuższy czas.

O godzinie 8:00 mamy w kalendarium PKB Niemiec za I kw. 2019. Prognozuje się +0,4 proc. k/k oraz +0,6 proc. r/r.

2019-05-22 07:21

Polski przemysł, a potem protokół FOMC

Raporty codzienne

Co nas czeka?
Tego nikt do końca nie wie, ale z kalendarium wynika, że o 9:30 wypowie się publicznie Mario Draghi, szef EBC, o 10:30 poznamy inflację PPI, CPI i RPI w Wielkiej Brytanii, zaś o 14:30 przekonamy się, jak wypadła sprzedaż detaliczna w Kanadzie (w marcu).

Do tego wypowiedzą się J. Williams i R. Bostic z Fed (o czwartej po południu), zaś o 20:00 poznamy protokół z obrad FOMC. Ostatnio polityka Fed jest łagodna i wielu przedstawicieli zarządzającego gremium sugeruje, iż taka powinna pozostać, a jeśli już o czymś myśleć, to prędzej o obniżce stóp niż o podwyżce.

2019-05-21 22:10

Głosy z Fed i wątki brexitowe

Raporty codzienne

Jak upłynął wtorek?
Eurodolar wahał się dziś w zakresie 1,1142 - 1,1187 (w przybliżeniu). Obecnie mamy 1,1160, tak więc jesteśmy pomiędzy skrajnościami. W ogólności można powiedzieć, że dolar pozostaje dość silny, aczkolwiek dopiero przebicie od góry linii 1,11 byłoby prawdziwym znakiem aprecjacji.

Pan Evans z Fed stwierdził, że zmniejszone tempo wzrostu gospodarczego powoduje, iż znów staje się prawdopodobna operacja QE. Ciekawie mówił Rosengren - o tym, że polityka monetarna generuje obecnie dwa sprzeczne sygnały, albo też, że gospodarka generuje dwa takie sygnały dla polityki: niska inflacja sugeruje, by stosować podejście luźne i gołębie, a niskie bezrobocie skłania do podwyższania stóp. Ogólnie jednak p. Rosengren sądzi, że na razie polityka nie powinna być zmieniana.

2019-05-20 21:50

Głos z RPP za obniżką odsetek

Raporty codzienne

Na świecie
Pan Bullard z Fed jest dziś dumny z tego, że w grudniu wysuwał argumenty przeciwko podwyżce stóp w USA, a w każdym razie przypomina, że tak właśnie robił. Sądzi zresztą, że obecne nastawienie Fed, gołębie i odległe od wizji kolejnych podwyżek (po czterech uprzednich w 2018) - jest właściwe.

Bullard w wywiadzie dla "Handelsblatt" stwierdził też, że gospodarka USA ma się obecnie dobrze, zaś wojna handlowa na linii Stany - Chiny może się paradoksalnie okazać najgorsza nie dla Ameryki, a dla różnych krajów pomniejszych, które będą teraz w krzyżowym ogniu. W pewien sposób Bullard bronił też Trumpa. Otóż często mówiło się, że mocne komentarze Trumpa w kwestii stóp są nie na miejscu, nie przystoją prezydentowi czy politykowi. Bullard uważa wszelako, że Trump ma prawo mówić w tej kwestii co chce, jak każdy polityk, szczególnie że wywodzi się z biznesu nieruchomościowego, gdzie odsetki zawsze były istotne.

2019-05-20 09:38

Jutro o polskich wynagrodzeniach

Raporty codzienne

Zachodni świat
Na wykresie eurodolara mamy dziś rano - tzn. przed godziną dziesiątą - kurs 1,1160. Jeśli spojrzymy na wykres w retrospektywie sięgającej połowy ubiegłego roku, to widzimy, że jest to coś w rodzaju łagodnego trendu spadkowego - nawet jeżeli przez kilka miesięcy jesiennych i zimowych można było rzecz traktować jako konsolidację.

Za nami dane makro, ale dość egzotyczne, dla eurodolara może nieistotne. PKB w Japonii w ujęciu annualizowanym (za I kw. 2019) wyniósł 2,1 proc., a prognozowano tylko -0,2 proc. Produkcja przemysłowa w marcu spadła niestety o 4,3 proc. r/r oraz o 0,6 proc. m/m (jakkolwiek prognozy były jeszcze niższe).

2019-05-17 06:41

Bardziej ogólne spojrzenie

Raporty codzienne

Na wykresie głównej pary
W styczniu eurodolar był przy 1,1570, jeśli chodzi o ówczesne miesięczne maksimum. Od tego czasu można mówić o tendencji spadkowej, tj. o systematycznym umacnianiu się dolara. Apogeum to końcówka kwietnia - z kursami typu 1,1110-20. Teraz mamy ok. 1,1160-80.

Jeszcze kilka tygodni temu wyglądało to wszystko raczej na jesienno-zimową, częściowo wiosenną konsolidację - ale teraz widać, że kryje się w tym pewna wyraźniejsza tendencja. Tym niemniej proces postępuje powoli. Ciekawe jest, swoją drogą, to, że po relatywnie krótkim "jastrzębim" okresie oba banki centralne - Fed i EBC - znów są dość "gołębie".

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice