FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

22 maj 2018

Puls rynku

Raporty codzienne

09:12

Dolar, funt i euro

Dziś i jutro
Otóż dziś w programie nie ma zbyt wiele danych z szerokiego świata. O 12:00 poznamy brytyjski wskaźnik zamówień, liczony przez organizację CBI, czyli Konfederację Brytyjskiego Przemysłu. Prognozuje się utrzymanie poziomu 4 pkt.

Para GBP/EUR od rana trochę wzrosła, przechodząc z 1,1385 do 1,14. To rodzaj korekty po wczorajszym spadku, rozpoczętym przy 1,1460. W bardziej długoterminowym ujęciu, patrząc od października 2017, obraz na wykresie można uznać za pośredni pomiędzy szeroką konsolidacją a kanałem wzrostowym.

2018-05-21 22:34

Chińskie cienie

Przynajmniej tymczasowo...
Nie tak dawno pisaliśmy raczej o "chińskich cieniach", albowiem z Pekinem – czy raczej z relacjami Waszyngton – Pekin – wiązało się nieprzyjemne dla tzw. rynków finansowych napięcie. Nieprzyjemne w każdym razie dla tych, którzy trafiali na złą stronę rynku i tracili na całym interesie.

Ale oto ogłoszono, że Chiny są gotowe do rozmów, że rozmowy się wręcz toczą, że Chiny kupią od Amerykanów dużo więcej produktów rolnych niż dotychczas – i że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Światło się zapaliło, jest pięknie.

W rzeczywistości większość analityków zwraca uwagę na fakt, że ciężko będzie osiągnąć cele zamierzone przez administrację Trumpa – i że prawdopodobnie będzie ona musiała jeśli nie uruchomić narzędzia w postaci taryf, to przynajmniej jeszcze nimi pogrozić. Kwestia, jak to się mówi, rachunków. Ale i tak postęp w negocjacjach wystarczył, by wzrosło parę ważnych indeksów giełdowych (na plusie są np. NASDAQ i Dow Jones Industrial, w Polsce dodatnio zakończyły sesję WIG i WIG20).

2018-05-21 07:04

O polskim przemyśle i sprzedaży w tym tygodniu

Ważne tematy
Eurodolar pozycjonuje się dziś rano na poziomie 1,1750. Zaliczane są więc kolejne minima, dolar jest mocny, a zapewne pomaga w tym informacja podana wczoraj – o tym, że Chiny i USA doszły do porozumienia w kwestii zmniejszenia chińskiej nadwyżki w handlu z USA. W sobotę opublikowano w tej sprawie deklarację.

Trumpowi nie wszystko się udało z tego, co miało się udać w czasie kadencji – ale z wielu rzeczy wychodzi obronną ręką. Pamiętamy jeszcze te kryzysowe dni, gdy niektórzy prorokowali wojnę światową na kanwie tematów takich jak konflikt z Koreą czy spór o Syrię. Mówiło się też o paranoi wojny handlowej na linii USA – Meksyk, USA – Kanada, USA – Chiny, USA – Japonia itd. Byliśmy sceptyczni co do takich sensacji, a w głowie mieliśmy cały czas pamięć o linii spadkowej na wykresie eurodolara, linii bez mała 10-letniej. I ta linia zaczęła się dość ostro potwierdzać... Jak na razie.

Komentarze wideo

2017-01-10 05:03

Wtorek z perspektywy eurodolara i nie tylko

Na wykresach
Ci gracze, których ambicją jest podbijanie kursu euro, wciąż nie dają za wygraną. Mamy już ok. 1,0615-20 na wykresie eurodolara, jakkolwiek trzeba sobie powiedzieć, że takie kursu w ostatnich czasach już notowano. W ostatnich czasach, tj. od połowy grudnia.

29 grudnia notowania doszły do ok. 1,0645, zaś mniejsze przekroczenia 'zero szóstki' obserwować mogliśmy 5 i 6 stycznia. Tak więc sytuacja nadal nie jest jeszcze całkiem przesądzona. Na upartego, mówiąc potocznie, można poprowadzić linię spadkową poprzez 2-3 listopada i 8 grudnia – i taka linia byłaby właśnie testowana. Ma więc szansę się potwierdzić.

Oczywiście jest też faktem, że dolarowi (chwilowo?) może trochę brakować paliwa. Payrollsy nie były w piątek rewelacyjne, były zresztą dość dziwne, bo grudzień wypadł teoretycznie słabo (w porównaniu z prognozą), ale listopad podwyższono. Dwumiesięczna liczba nowych miejsc pracy była trochę wyższa od sumy, którą dałby 'stary' listopad i prognoza na grudzień – ale tylko trochę. Swoją drogą, ciekawe jest, jak będziemy tego rodzaju odczyty interpretować w latach, w których rozwinie się nowa fala technologicznego bezrobocia, przed czym niektórzy ostrzegają w miarę postępów robotyzacji.

2014-07-30 11:00

FMCM Komentarz wideo 30 07 2014

2014-07-29 11:00

FMCM Komentarz wideo 29 07 2014

Raporty tygodniowe

2018-05-18 22:16

Kwestia skali i spojrzenia

Spójrzmy na główne wykresy
To, co się stało na wykresie eurodolara w końcówce kwietnia, a następnie w maju, robi wrażenie nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tylko perspektywę ostatnich 5 – 6 miesięcy. Przebito w końcu trzymiesięczną konsolidację, nastąpiło wyjście dołem, tj. umocnienie dolara. W miejsce zakresu 1,2160 – 1,2550 pojawiło się parcie w kierunku 1,18 – a w ostatnich dniach osiągano nawet i niższe poziomy, typu 1,1750 (na dzisiejszej, piątkowej sesji).

A teraz przestawmy wykres na taki, który obejmie ostatnią dekadę. Dziesięć ciekawych lat, począwszy od 2008, gdy kreślono szczyty w pobliżu 1,60. Otóż łatwo można wytyczyć w miarę sensowną linię spadkową po coraz niższych maksimach lokalnych. Jasne, lata 2015 – 2017 zaburzają klarowność obrazu, niemniej rok 2017 da się w tę wizję wspasować jako czas korekty wzrostowej w obrębie trendu. Rzeczywiście, już u progu tego roku, albo i wcześniej, pisaliśmy o wspomnianej linii. Zakładaliśmy, że się potwierdzi, choć oczywiście dostrzegaliśmy też wątpliwości i obiekcje. Tym niemniej są pewne argumenty za takim kierunkiem rozwoju, jaki faktycznie nastąpił.

2018-05-12 00:12

Jastrzębie w innym sensie

Ropa, dolar, euro
Zwykle o jastrzębiach mówimy przy okazji analizowania planów i posunięć banków centralnych. Jastrzębie – to ci z członków RPP czy FOMC, którzy optują za podwyżką stóp procentowych, za ostrą polityką monetarną, za zmniejszaniem lub niewprowadzaniem dodruku pieniądza (luzowania ilościowego).

Cóż, w jakiejś mierze obecne nastawienie FOMC, konsensus panujący w tym gremium, jest właśnie takie. Ale w tym tygodniu objawiły się też inne "jastrzębie" – mianowicie te reprezentujące neokonserwatyzm i to, co niektórzy brutalnie określają mianem "stronnictwa wojny". Chodzi o tę stronę Partii Republikańskiej (i w ogóle polityki amerykańskiej), która jawnie domaga się interwencji amerykańskich na świecie tudzież idzie na konfrontację z państwami postrzeganymi jako autorytarne. Efektem wpływów tej grupy jest zapewne radykalny kurs, jaki prezydent Trump wybrał ostatnio wobec Iranu. Jak wiadomo, zdecydował się zerwać porozumienie, na mocy którego Teheran ograniczał program jądrowy w zamian za ograniczenie sankcji gospodarczych przez państwa biorące udział w umowie. A te państwa to nie tylko USA, lecz również Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy. O Rosji mówić nie trzeba, ważniejsze jest to, że przeciwko postawie USA występują też państwa europejskie. Im się to po prostu nie opłaca: wolą interesy z Persami.

2018-04-27 19:37

Czas ważnych dni

Europa, Ameryka, Korea
Był to ważny tydzień, przynajmniej na rynku eurodolara – ale nie tylko. Przede wszystkim na głównej parze rozbito dołem konsolidację, która trwała od drugiej połowy stycznia. Jej dolną granicą była w przybliżeniu linia 1,2160, za górną można uznać 1,2550 – choć zazwyczaj zwyżki kończyły się wcześniej.

Dziś wieczorem widzimy kurs w pobliżu 1,21, ale testowano już 1,2060. Wydaje się więc, że zmiana jest niebanalna. Co za nią stoi? Po części to, że powiodły się plany Trumpa, przynajmniej niektóre. Albo też, że nie wywołały żadnej katastrofy. Temat ewentualnej wojny handlowej z Chinami lub innymi krajami (np. Japonią) zszedł z głównych stron portali (ach, ten czas: jeszcze parę lat temu powiedzielibyśmy: gazet...) i zapewne przybierze postać rozmaitych negocjacji. Z afery syryjskiej nie wynikła wojna z Rosją, ani tym bardziej wojna światowa. Rezerwa Federalna, pomimo okazjonalnych głosów gołębich (np. w wykonaniu p. Kashkari), zasadniczo jest nastawiona na to, czego dotąd oczekiwano, tj. na 3 podwyżki w tym roku (co najmniej trzy).

Raporty miesięczne

2018-05-04 23:19

Te wszystkie głosy...

Sporo się działo ostatnimi czasy
Kwiecień był dość znamiennym miesiącem, jeżeli chodzi o wydarzenia polityczne i pokrewne. Było sporo obaw – np. o to, co właściwie wyniknie z afery syryjskiej czy z napięć handlowych na linii USA – inne kraje (w szczególności chodziło o Chiny).

Wynikło niewiele: zamiast wojny światowej mieliśmy atak rakietowy po którym chyba wszyscy uczestnicy konfliktu czuli się w jakiś sposób zaspokojeni (jedna strona pokazała, że ma siłę, druga mogła zastrzec, iż "następnym razem to zobaczycie, więc dalej nie próbujcie..."); zamiast wojny handlowej kolejne zapowiedzi ceł (tak, zapowiedzi), negocjacje i hasła. Równocześnie złagodzony został klimat wokół Korei Północnej, w związku z jej wstępnym otwarciem na Zachód (albo raczej – na Południe, bo tak należałoby to określić).

Nie wszystkie dane z USA są idealne – ale też i wiele danych z Europy zawodzi. W tym tygodniu mizernie wypadł np. PMI dla niemieckich usług: tylko 53 pkt przy krążącej po rynku prognozie 54,1 pkt. Zresztą, wskaźniki ZEW czy Ifo też prezentowały się słabo. W dodatku na ostatnim posiedzeniu EBC Mario Draghi niespecjalnie ratował euro, opatrując wszystkie opowieści o dobrej sytuacji gospodarczej osłabiającymi je określeniami i sugerując, że QE potrwa do końca III kw. lub dłużej, a potem i tak stopy będą niskie.

2018-03-30 10:17

Eurodolar pod koniec tygodnia

Atmosfera na rynku
W wielu krajach mamy już dzień wolny – przynajmniej w sektorze bankowym czy też na giełdach. Tym niemniej pojawiło się lub pojawi się parę odczytów makro i coś, jak zwykle, dzieje się z walutami.

Za nami już odczyt na temat produkcji przemysłowej w Japonii za luty. Wyniki to +4,1 proc. m/m oraz +1,4 proc. r/r. Oczekiwano +5 proc. m/m, tak więc faktyczny wynik jawi się jako relatywnie słaby.

O 11:00 poznamy dane o inflacji we Włoszech (CPI), natomiast o 14:00 ukaże się informacja nt. salda rachunku bieżącego w Polsce (za IV kw. 2017).

2018-02-01 20:20

Na dolarze silniejsi

Główna para
Na głównej parze dolar oczywiście nie jest silniejszy, a nawet wyraźnie słabszy – oto bowiem wykres EUR/USD dochodzi w przybliżeniu do 1,25. Takie poziomy już notowano w ostatnich dniach (a nawet wyższe), ale mimo wszystko nie należy tego bagatelizować.

Dzieje się tak pomimo tego, że z danymi makro w Stanach nie było źle: PMI dla przemysłu (finalny za styczeń) wpisał się w prognozę, notując 55,5 pkt, a ISM dla tego samego sektora nawet przebił założenia (odnotowano 59,1 pkt, przewidywano 58,8 pkt). Z drugiej strony, w Niemczech obyło się bez rewelacji (PMI dla przemysłu ostatecznie wypadł na poziomie 61,1 pkt, oczekiwano 61,2 pkt), a wynik dla całej Strefy Euro to 59,6 pkt, wprost zgodnie z założeniami.

Ale np. p. Nowotny z EBC wypowiedział się w manierze jastrzębiej, twierdząc, że powinno się zakończyć już program skupu aktywów, czyli QE. To powinno, jego zdaniem, przynieść wzrost długoterminowych stóp procentowych.

Analizy techniczne

2014-09-08 18:49

EUR/USD - 08.09.2014

Zarówno w połowie marca, jak i w maju, testowano na EUR/USD wysokie poziomy rzędu 1,3940 (a jeśli brać pod uwagę maksima dzienne, to nawet 1,3990). Ostatecznie jednak okazało się, na co wpływ miały też czynniki fundamentalne (takie jak np. rosnąca skłonność EBC do luźnej polityki monetarnej czy też zwiększające się prawdopodobieństwo, że od takiej polityki odstępować będzie Fed w USA), że byki straciły siłę.

Tym samym notowania poszły w dół, przebijane były kolejne wsparcia, które dziś można uważać już za opory, np. 1,3515, 1,3430, 1,3360. Przez pewien czas wydawało się, że wykres będzie powoli, acz systematycznie zbiegać do 1,31, niemniej nagły impuls fundamentalny (obniżka stopy procentowej dla euro i wystąpienie Mario Draghiego) przyspieszył i powiększył ten proces. Obecnie wsparcie to już właściwie okolice 1,3920, wykres stoi bardzo nisko, na poziomach, których nie obserwowano od lipca ubiegłego roku.

Wskaźnik ADX sytuuje się wysoko i w zasadzie rośnie, a to oznacza intensywny trend - w tym wypadku spadkowy. Zarówno czynniki techniczne, jak i fundamentalne pozwalają podejrzewać, że dolar może się w dalszym ciągu umacniać. Proces ten może być hamowany (lub odwrócony) przy takich liniach jak 1,2870, 1,28, 1,2775 czy w końcu 1,2755.

2014-06-03 12:00

Analiza techniczna EUR/PLN 03.06.2014r.

Para EUR/PLN od końca stycznia tego roku znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym. Obecnie wartość tej pary wynosi 4,1479 PLN, ponadto nastąpiło odbicie od wsparcia na poziomie 4,1341 PLN.

Na gruncie analizy technicznej wskaźnik MACD daje sygnał sprzedaży. Wskaźnik STS z kolei sugeruje wzrost kursu, ponadto znajduje się w obszarze wyprzedania, co dodatkowo wzmacnia sygnał. Dodajmy, że sygnałem kupna jest również krótkoterminowa średnia krocząca EMA.

 

Najbliższymi poziomami oporu są: 4,153 PLN; 4,172; linia trendu spadkowego

Najbliższymi poziomami wsparcia są: 4,134 PLN; 3,13 PLN;

2014-05-26 12:00

Analiza techniczna USD/PLN 26.05.2014r

Analiza techniczna USD/PLN 26.05.2014r

 

Para USD/PLN od początku marca tego roku znajduje się w dość szerokiej konsolidacji między poziomami 3,0 PLN - 3,075 PLN. Obecnie kurs tej pary wynosi 3,0495 PLN, a ostatnie sesje przynosiły raczej spadek kursu i umocnienie złotego.

 

Spójrzmy na wykres. Wskaźniki TRIX daje sygnał kupna, STS sprzedaży. Z kolei jeśli chodzi o średnią kroczącą EMA, to podobnie jak wskaźnik STS sugeruje ona dalszy spadek kursu. Obecna sytuacja na wykresie jest więc dość niejednoznaczna i dopiero przebicie ważnych poziomów (wsparcia lub oporu) da sygnał do dalszego ruchu.

 

Najbliższymi poziomami oporu są: 3,059 PLN; 3,067 PLN.
Najbliższymi poziomami wsparcia są: 3,042 PLN; 3,034 PLN.

Rynek NewConnect

2012-06-14 11:04

Nowy mistrz w sprincie do sukcesu na NewConnect

Produkująca nowoczesne systemy kominowe spółka Presto chce w II kwartale zadebiutować na NewConnect. Debiut był poprzedzony prywatną emisją akcji. Ze sprzedaży papierów firma pozyskała 600 tys.  zł. Wyda je na rozwój zaplecza technologicznego i zwiększenie swojego udziału w rynku. Nowe akcje będą stanowiły niemal 12proc. podwyższonego kapitału.

2012-05-28 13:15

Seria zawieszeń na Newconnect

25 maja Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. działając na podstawie § 12 ust. 3 Regulaminu Alternatywnego Systemu obrotu zawiesił obrót akcjami spółki Dom Maklerski TMS Brokers S.A. Przyczyną takiej decyzji było zawiadomienie o zamiarze ogłoszenia przymusowego wykupu akcji tego podmiotu. W poniedziałek Nabbe Investments i inni znaczący akcjonariusze ogłosili przymusowy wykup 259.828 akcji stanowiących, 7,36% głosów na WZ.

2012-04-17 11:54

Animator Rynku – ważny element rynku Newconnect

Jak pokazują statystyki w 2011 roku wartość obrotu akcjami na rynku Newconnect sięgnęła 1 858 478,93 tys. zł. W pierwszym kwartale 2012 roku wielkość tego wskaźnika ukształtowała się na poziomie 431 822,42 tys. zł. Dla osoby, która nie ma zbyt dużej styczności z obrotem giełdowym te wartości mogą się wydawać bardzo duże. Jednak zestawiając wartości obrotu 373 spółek wchodzących w skład indeksu NCIndeks oraz 20 pomiotów z WIG20 to różnica jest kolosalna. Takie porównanie wydaje się jednak niewłaściwe.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice