FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

24 październik 2017

Puls rynku

Raporty codzienne

08:34

PMI z różnych stron świata

PMI dziś w cenie
Eurodolar jest dziś rano w okolicach 1,1755. Sytuacja nie jest znacząco odmienna od wczorajszej, acz poniedziałek cechował się też minimami rzędu 1,1730. Ale dzień się dopiero zaczyna. I w pewnej mierze będzie zależał od odczytów PMI.

PMI wyrażany jest w punktach: powyżej 50 pkt mamy przewagę optymistów wśród ankietowanych menedżerów, poniżej 50 pkt – przewagę pesymistów. Menedżerowie ci wypełniają ankiety poświęcone takim kwestiom jak polityka zakupowa, zatrudnieniowa i sprzedażowa, którą mają zamiar prowadzić w najbliższym czasie.

2017-10-23 19:08

Jutro dniem rządzić będą odczyty PMI

Co się działo?
Jeśli chodzi o odczyty makro, to oczywiście działo się niewiele. Brytyjski wskaźnik zamówień CBI rozczarował: zakładano wzrost z 7 do 9 pkt, ale faktyczny wynik to -2 pkt. Para walutowa GBP/EUR jest teraz przy 1,1230. W piątek w minimach notowano 1,1090. Wykres zatem wzrósł, czyli funt – mimo wszystko – zyskała na wartości. Para GBP/USD jest w pobliżu 1,32, tu także wykres poszedł w gorę, bo w piątek notowano 1,3090.

Kanadyjska sprzedaż w hurcie za sierpień też wypadła poniżej prognoz, oczekiwano +1,1 proc. m/m, a było +0,5 proc. m/m. Podwyższono jednak z +1,5 proc. do +1,7 proc. wynik lipcowy.

A co z główną parą? Eurodolar z okolic 1,1770 przesunął się do 1,1735, teraz jest nieco wyżej. Do euro być może zniechęca w jakiejś mierze temat kataloński, aczkolwiek nie sądzimy, by był to istotny czynnik. Warto pamiętać, swoją drogą, że w czwartek poznamy październikowe decyzje EBC. Teoretycznie analitycy oczekują (większość z nich, przynajmniej tych ankietowanych przez Reuters), że na posiedzeniu ogłoszona zostanie redukcja miesięcznej skali programu QE z 80 mld EUR do 60 mld EUR. Nie jest do końca pewne, jak długo potrwa jeszcze sam skup: czy do czerwca, czy września 2018, a może przez cały rok? Ten ostatni pogląd jest jednak mniejszościowy, resztę puli z grubsza po połowie dzielą między siebie dwie pozostałe opinie.

2017-10-23 08:32

Skromne kalendarium

Rynek głównej pary i nie tylko
Sytuacja w Katalonii nadal jest napięta. Szef Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani, wypowiedział się przeciwko niepodległości tego regionu, a zrobił to w mocnych słowach. Zapowiedział przy tym, że w Europie żadne państwo nie uzna niepodległej Katalonii.

Mariano Rajoy, premier Hiszpanii, zdecydował – z poparciem swego rządu – o odebraniu Katalonii jej autonomii. Kontrola nad regionem przeszła na władze centralne. Co dalej? Trudno sobie w dzisiejszych czasach i realiach wyobrazić sobie wojnę domową w – było nie było – zachodnim, nowoczesnym kraju, ale... kto wie? Oczywiście wojna par excellance wymagałby broni i wojska po  obu stronach, a także zdecydowania ze strony obu stron. Wątpliwe, by Barcelona dysponowała tym pierwszym, a Madryt... tym drugim.

Rynek zresztą niespecjalnie się przejmuje tym tematem. Oczywiście euro trochę straciło w ostatnich godzinach. Końcówka minionego tygodnia to 1,1860, teraz widzimy 1,1770. Ale to przecież nijak nie wykracza poza ogólny zakres wahań, jaki mamy choćby od początku sierpnia. Ba, to w zasadzie nadal parter tej trzymiesięcznej konsolidacji – tzn. obszar 1,1670 – 1,1880 (w przybliżeniu).

Komentarze wideo

2017-01-10 05:03

Wtorek z perspektywy eurodolara i nie tylko

Na wykresach
Ci gracze, których ambicją jest podbijanie kursu euro, wciąż nie dają za wygraną. Mamy już ok. 1,0615-20 na wykresie eurodolara, jakkolwiek trzeba sobie powiedzieć, że takie kursu w ostatnich czasach już notowano. W ostatnich czasach, tj. od połowy grudnia.

29 grudnia notowania doszły do ok. 1,0645, zaś mniejsze przekroczenia 'zero szóstki' obserwować mogliśmy 5 i 6 stycznia. Tak więc sytuacja nadal nie jest jeszcze całkiem przesądzona. Na upartego, mówiąc potocznie, można poprowadzić linię spadkową poprzez 2-3 listopada i 8 grudnia – i taka linia byłaby właśnie testowana. Ma więc szansę się potwierdzić.

Oczywiście jest też faktem, że dolarowi (chwilowo?) może trochę brakować paliwa. Payrollsy nie były w piątek rewelacyjne, były zresztą dość dziwne, bo grudzień wypadł teoretycznie słabo (w porównaniu z prognozą), ale listopad podwyższono. Dwumiesięczna liczba nowych miejsc pracy była trochę wyższa od sumy, którą dałby 'stary' listopad i prognoza na grudzień – ale tylko trochę. Swoją drogą, ciekawe jest, jak będziemy tego rodzaju odczyty interpretować w latach, w których rozwinie się nowa fala technologicznego bezrobocia, przed czym niektórzy ostrzegają w miarę postępów robotyzacji.

2014-07-30 11:00

FMCM Komentarz wideo 30 07 2014

2014-07-29 11:00

FMCM Komentarz wideo 29 07 2014

Raporty tygodniowe

2017-10-21 19:48

Patrząc w sobotę na minione dni

Na wykresie głównej pary
W sierpniu na wykresie głównej pary walutowej zaczęła się formować szeroka konsolidacja: dolne ograniczenie to ok. 1,1670, górne to ok. 1,21. Pomiędzy tymi skrajnościami jest też rejon 1,1850 – 1,19 (mniej więcej). Poniżej tego obszaru mamy pierwszą kondygnację trwającego trendu bocznego, parter: i na tym parterze jesteśmy od ostatnich dni września.

Notowania poruszały się w dużej mierze w rytm tego, jak zmieniały się oczekiwania inwestorów co do dalszej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej i ewentualnie EBC. Mieliśmy niedawno okres – np. po słabych wrześniowych payrollsach (danych z rynku pracy USA) – w którym wiara w dolara trochę przygasła. Notowano podejścia w okolice 1,1880 – potem był powrót wykresu na niższe poziomy, acz tylko do 1,1730.

Zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC sugerują jednak, że w grudniu Fed dokona podwyżki stóp – mimo iż np. sama Janet Yellen przyznaje, iż inflacja jest na rozczarowujących poziomach. Są też mocniejsze głosy gołębie w gremium amerykańskich decydentów monetarnych, vide np. Kaplan czy Kashkari. Tym niemniej np. pocieszający dla graczy był fakt, iż Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt budżetu na rok 2018.

2017-10-13 21:18

Piętrowa konsolidacja

Tak właśnie jest
Tytuł naszego raportu odnosi się do eurodolara. Istotnie, wykres głównej pary walutowej od sierpnia waha się w konsolidacyjnym zakresie 1,1670 – 1,2090. Ten z kolei podzielony jest na dwie części: granicę stanowi rejon 1,1860-80.

A zatem mamy parter i piętro konsolidacji. To, że we wrześniu, zwłaszcza w jego końcówce, dolar zarobił, było skutkiem wzrostu wiary w to, że Fed dokona w grudniu trzeciej podwyżki stóp procentowych. Wypowiedzi wielu decydentów Fed były dość jastrzębie, podobnie rzecz się miała z tym, co ogłoszono po posiedzeniu FOMC. Dane makro z USA były generalnie dobre.

Rozczarowaniem okazały się wrześniowe payrollsy, ujawnione na początku października. Było to w istocie tydzień temu. Płace godzinowe wzrosły całkiem nieźle, a bezrobocie spadło – ale zatrudnienie zmniejszyło się, a nie zwiększyło. To niewątpliwie okazało się rozczarowaniem. Tak naprawdę był to jednak tylko pretekst do odbicia, do korekty. Pretekst, bo wydaje się, że FOMC nie ustąpi z obranej drogi, nawet jeśli wrześniowe wieści z rynku pracy były deprymujące, a inflacja stoi zbyt nisko.

Dodatkowym impulsem działającym na niekorzyść dolara i na korzyść euro była jastrzębia wypowiedź p. Sabine Lautenschlaeger z EBC, która opowiedziała się za tym, by w przyszłym roku redukować QE. Jej zdaniem, luźna polityka w Eurolandzie spełniła już swoją rolę, a trzeba pamiętać o jej ew. negatywnych skutkach. Co więcej, na rzecz euro działały również dane gospodarcze, np. dobra produkcja przemysłowa w Niemczech, dobre dane o niemieckim imporcie i eksporcie, a także indeks Sentix.

2017-10-06 21:50

Nonszalancka reakcja

Nie nasze to słowa
Istotnie, cytujemy jedynie Jamesa Bullarda z Rezerwy Federalnej. To on stwierdził, że reakcja rynkowa na raport payrolls, przedstawiony dziś o 14:30, była "trochę zbyt nonszalancka". Cóż, wypada się z tym zgodzić.

Otóż raport wypadł pod wieloma względami słabo. Owszem, poziom bezrobocia określono jako 4,2 proc., gdy oczekiwano 4,4 proc. Ale z drugiej strony zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło (tak, spadło) o 40 tys. osób, gdy oczekiwano wzrostu o 83 tys.

Ale z trzeciej strony (czyli właściwie po raz drugi z tej pierwszej, pobawmy się słowami) płaca godzinowa za wrzesień porządnie się zwiększyła. Mianowicie: o 0,5 proc. m/m i 2,9 proc. r/r, gdy zakładano +0,3 proc. m/m oraz +2,5 proc. r/r. W dodatku podwyższono wyniki z sierpnia.

Raporty miesięczne

2017-09-29 22:07

Patrząc na eurodolara z lotu ptaka

Wspomnienia dawne i niedawne
Zdobądźmy się wpierw na długoterminową perspektywę. Będzie ona jednak dotyczyć przeszłości, co może trochę rozczarować czytelników liczących na długofalowe prognozy. Cóż, niewątpliwie o tym, co było, rozmawia się łatwiej – przynajmniej wtedy, gdy chce się uniknąć ryzykownych spekulacji.

Ale przeszłość jest po to, by czegoś nas nauczyć. Przypomnijmy zatem: w początkach roku 2015 zaczęła się na wykresie eurodolara kształtować konsolidacja w rejonie 1,04 – 1,17. W każdym razie później okazało się, że to właśnie taki obszar, zresztą w przybliżeniu (jak to zwykle na forexie). Ów stan rzeczy utrzymywał się przez ponad dwa lata, choć po drodze działy się rozliczne ciekawe rzeczy, jak np. podwyżki stóp procentowych prowadzone przez Fed, problemy chińskiej giełdy, wzrosty i spadki napięcia politycznego, objęcie prezydentury USA przed Trumpa itd.

Z konsolidacji wyzwoliliśmy się dopiero w tym roku. U progu nowego okresu byliśmy znów przy 1,04 i niżej, ale wykres zaczął biec w górę. Przebito 1,17, a niedawno zakreślono nawet i 1,2090.

2017-09-01 22:26

Fed i EBC - jaka będzie jesień?

Dane makro i pogłoski
Eurodolar zakreślił w tym tygodniu, a było to wczoraj, minima na 1,1825. Z drugiej strony, we wtorek podchodził pod 1,2060. Co się działo, co może się dziać?

Trochę napięcia wprowadziła Korea Północna, a to z powodu rakiety, którą wypuściła hen, w przestworza – w taki sposób, że ta przeleciała nad terenem Japonii. Donald Trump mimo wszystko nie zagroził, jak to uczynił parę tygodni temu, zmiecieniem rządu komunistycznego z powierzchni Ziemi tudzież uderzeniem ogniem i mieczem, stwierdził jedynie, że Korea będzie jeszcze bardziej izolowana na świecie. Potem dodał do tego trochę ostrej przyprawy, podkreślając, że nie ma opcji rozmów dyplomatycznych z Koreą, której w dodatku niepotrzebnie wypłacano przez 25 lat pieniądze – ale wtedy jego głos złagodził szef departamentu obronnego James Mattis. Jego zdaniem kryzys nadal można rozwiązać dyplomatycznie.

2017-06-02 22:01

Euro wygrywa z dolarem

Co się działo?
Po raz kolejny możemy powtórzyć, że eurodolar jest w trendzie wzrostowym od początku roku. To w zasadzie truizm, ale o truizmach czasami się zapomina. Zasadnicza linia łączy minima (coraz wyższe) z pierwszych dni stycznia, z progu marca i mniej więcej z połowy kwietnia. Wtedy tendencja się zaostrzyła. W nowej, silniejszej formie potwierdziła się 11 maja.

Dolar wielokrotnie próbował jednak coś odzyskać. Naturalnie to metafora: nie sam dolar, ale gracze, którzy w niego wierzyli. To zresztą w dużej mierze też metafora, biorąc pod uwagę, że znaczną część handlu forexowego generują zalgorytmizowane automaty inwestycyjne. Ale to już niuans.

Wczoraj, tj. w czwartek, pojawił się raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. Wypadł obiecująco, prezentując 285 tys. nowych miejsc pracy za maj przy prognozie rynkowej ustawionej na 185 tys. Ponieważ na rynku często mówi się, że ADP to wstęp do payrollsów, czyli oficjalnych danych rządowych, to dolar trochę odzyskał, wykres schodził do 1,12.

Analizy techniczne

2014-09-08 18:49

EUR/USD - 08.09.2014

Zarówno w połowie marca, jak i w maju, testowano na EUR/USD wysokie poziomy rzędu 1,3940 (a jeśli brać pod uwagę maksima dzienne, to nawet 1,3990). Ostatecznie jednak okazało się, na co wpływ miały też czynniki fundamentalne (takie jak np. rosnąca skłonność EBC do luźnej polityki monetarnej czy też zwiększające się prawdopodobieństwo, że od takiej polityki odstępować będzie Fed w USA), że byki straciły siłę.

Tym samym notowania poszły w dół, przebijane były kolejne wsparcia, które dziś można uważać już za opory, np. 1,3515, 1,3430, 1,3360. Przez pewien czas wydawało się, że wykres będzie powoli, acz systematycznie zbiegać do 1,31, niemniej nagły impuls fundamentalny (obniżka stopy procentowej dla euro i wystąpienie Mario Draghiego) przyspieszył i powiększył ten proces. Obecnie wsparcie to już właściwie okolice 1,3920, wykres stoi bardzo nisko, na poziomach, których nie obserwowano od lipca ubiegłego roku.

Wskaźnik ADX sytuuje się wysoko i w zasadzie rośnie, a to oznacza intensywny trend - w tym wypadku spadkowy. Zarówno czynniki techniczne, jak i fundamentalne pozwalają podejrzewać, że dolar może się w dalszym ciągu umacniać. Proces ten może być hamowany (lub odwrócony) przy takich liniach jak 1,2870, 1,28, 1,2775 czy w końcu 1,2755.

2014-06-03 12:00

Analiza techniczna EUR/PLN 03.06.2014r.

Para EUR/PLN od końca stycznia tego roku znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym. Obecnie wartość tej pary wynosi 4,1479 PLN, ponadto nastąpiło odbicie od wsparcia na poziomie 4,1341 PLN.

Na gruncie analizy technicznej wskaźnik MACD daje sygnał sprzedaży. Wskaźnik STS z kolei sugeruje wzrost kursu, ponadto znajduje się w obszarze wyprzedania, co dodatkowo wzmacnia sygnał. Dodajmy, że sygnałem kupna jest również krótkoterminowa średnia krocząca EMA.

 

Najbliższymi poziomami oporu są: 4,153 PLN; 4,172; linia trendu spadkowego

Najbliższymi poziomami wsparcia są: 4,134 PLN; 3,13 PLN;

2014-05-26 12:00

Analiza techniczna USD/PLN 26.05.2014r

Analiza techniczna USD/PLN 26.05.2014r

 

Para USD/PLN od początku marca tego roku znajduje się w dość szerokiej konsolidacji między poziomami 3,0 PLN - 3,075 PLN. Obecnie kurs tej pary wynosi 3,0495 PLN, a ostatnie sesje przynosiły raczej spadek kursu i umocnienie złotego.

 

Spójrzmy na wykres. Wskaźniki TRIX daje sygnał kupna, STS sprzedaży. Z kolei jeśli chodzi o średnią kroczącą EMA, to podobnie jak wskaźnik STS sugeruje ona dalszy spadek kursu. Obecna sytuacja na wykresie jest więc dość niejednoznaczna i dopiero przebicie ważnych poziomów (wsparcia lub oporu) da sygnał do dalszego ruchu.

 

Najbliższymi poziomami oporu są: 3,059 PLN; 3,067 PLN.
Najbliższymi poziomami wsparcia są: 3,042 PLN; 3,034 PLN.

Rynek NewConnect

2012-06-14 11:04

Nowy mistrz w sprincie do sukcesu na NewConnect

Produkująca nowoczesne systemy kominowe spółka Presto chce w II kwartale zadebiutować na NewConnect. Debiut był poprzedzony prywatną emisją akcji. Ze sprzedaży papierów firma pozyskała 600 tys.  zł. Wyda je na rozwój zaplecza technologicznego i zwiększenie swojego udziału w rynku. Nowe akcje będą stanowiły niemal 12proc. podwyższonego kapitału.

2012-05-28 13:15

Seria zawieszeń na Newconnect

25 maja Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. działając na podstawie § 12 ust. 3 Regulaminu Alternatywnego Systemu obrotu zawiesił obrót akcjami spółki Dom Maklerski TMS Brokers S.A. Przyczyną takiej decyzji było zawiadomienie o zamiarze ogłoszenia przymusowego wykupu akcji tego podmiotu. W poniedziałek Nabbe Investments i inni znaczący akcjonariusze ogłosili przymusowy wykup 259.828 akcji stanowiących, 7,36% głosów na WZ.

2012-04-17 11:54

Animator Rynku – ważny element rynku Newconnect

Jak pokazują statystyki w 2011 roku wartość obrotu akcjami na rynku Newconnect sięgnęła 1 858 478,93 tys. zł. W pierwszym kwartale 2012 roku wielkość tego wskaźnika ukształtowała się na poziomie 431 822,42 tys. zł. Dla osoby, która nie ma zbyt dużej styczności z obrotem giełdowym te wartości mogą się wydawać bardzo duże. Jednak zestawiając wartości obrotu 373 spółek wchodzących w skład indeksu NCIndeks oraz 20 pomiotów z WIG20 to różnica jest kolosalna. Takie porównanie wydaje się jednak niewłaściwe.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice