FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

02 czerwiec 2024

Puls rynku

2019-02-20 19:04

Polski przemysł i polskie odsetki

Raporty codzienne

Brexit - wcześniej czy później?
Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, stwierdził, iż kraje członkowskie UE raczej nie zgłoszą sprzeciwu, jeśli premier May złoży wniosek o opóźnienie wyjścia GB z Unii. Co istotne, jeżeli negocjacje i dywagacje przeciągną się do końca maja, to Wielka Brytania będzie musiała uczestniczyć w wyborach do unijnego parlamentu.

Para GBP/EUR najpierw, rankiem, krążyła przy 1,1510-15, potem zeszła na południe, do 1,1475, a wieczorem znów jest tam, gdzie rano. Ogólnie rzecz biorąc, to poziomy dość wysokie, jeśli porównań je z tym, co działo się w pierwszej połowie lutego. W każdym razie - wyższe niż ówczesne. A zatem funt jest dość silny. Tym niemniej nie jest do końca jasne, jak problemy brexitowe przekładać na kurs. Teoretycznie mogłoby się np. wydawać, że wszelkie kłopoty Brytyjczyków powinny szkodzić funtowi, ale pamiętamy, że nie tak dawno waluta brytyjska wzmocniła się właśnie po informacjach o porażce planu pani May. Uzasadniano to np. tym, że sytuacja ta wygenerowała większe pole do ewentualnych manewrów.

2019-02-20 08:10

Przemysł i budowlanka w harmonogramie

Raporty codzienne

Główna para
Eurodolar jest na 1,1335. Tak więc wszystko po staremu, w ogólności. Wykres krąży w starej konsolidacji, rozpoczętej jesienią.

Trzeba przyznać, że testowano już znacznie niższe poziomy - w ostatnich dniach. Były zejścia nawet i do 1,1235, potem euro zyskało na wartości - mimo że np. pani Mester prorokowała powrót do "normalnej" polityki monetarnej w USA i raczej pozytywnie oceniała kondycję amerykańskiej gospodarki.

Za nami już odczyt inflacji PPI w Niemczech za styczeń. Była znacznie wyższa od prognoz: +0,4 proc. m/m (oczekiwano -0,2 proc.) oraz +2,6 proc. r/r (oczekiwano +2,2 proc.). W teorii można przyjąć, że wysoka inflacja to jakiś sygnał uprawniający EBC w przyszłości do zacieśniania polityki monetarnej, co mogłoby wygenerować wzmocnienie euro itd. Oczywiście to wszystko ceteris paribus: bądź co bądź, to jedynie inflacja PPI, do tego w samych Niemczech, a poza tym jest jeszcze wiele innych czynników. Co więcej, konsolidacyjna atmosfera na wykresie powoduje, że wiele wahań kursu jest dość przypadkowych.

2019-02-19 20:26

Praca i pensje

Raporty codzienne

Wzrost eurodolara
Eurodolar jest wieczorem przy 1,1345-55. To znaczy, że wzrósł w porównaniu z porankiem, a tym bardziej w relacji do dzisiejszego dziennego minimum na 1,1275, nie mówiąc o dołku z 15 lutego (ok. 1,1235).

Tak więc dolar się osłabił, euro zyskało, a wykres tkwi w tej samej konsolidacji, w której był i jest od drugiej połowy października. Obecny poziom to poniekąd lokalny opór, wyżej mamy np. rejon 1,1450-80.

Najwidoczniej dolarowi nie pomogły ciepłe słowa pani Mester z Fed o tym, iż nie oczekuje ona recesji w USA w tym czy przyszłym roku. Jej zdaniem rynek pracy USA jest silny, bezrobocie wybitnie niskie, inflacja tkwi blisko celu i zarazem nie wydaje się, by miała nagle zacząć rosnąć w sposób gwałtowny. Mester uważa, że trwa stopniowe przejście do normalnej polityki monetarnej, co może się objawiać np. redukcją bilansu Fed.

2019-02-19 07:21

Jen, funt, euro i dolar, a do tego złoty

Raporty codzienne

Japoński głos
Pan Kuroda, szef Banku Japonii, podkreślił, iż jego instytucja gotowa jest w razie czego na pogłębienie polityki luzowania monetarnego. Inaczej mówiąc, możliwe jest rozważenie i ewentualne wdrożenie "extra easing", co polegałoby na (dalszym) obniżeniu stóp procentowych albo kupnie dodatkowej puli aktywów.

Jest to więc głos gołębi, któremu towarzyszyła też uwaga o tym, że nie ma obecnie planu finalizacji zakupów ETF dokonywanych przez BoJ.

Na USD/JPY mamy teraz kurs 110,648 pkt - przy czym 14 lutego zakreślono maksima na 111,11 pkt, zaś jeszcze tydzień wcześniej rozgrywano minima rzędu 109,6 pkt.

A co z eurodolarem? Tam widzimy 1,1295 - podczas gdy wczoraj było 1,1335, co i tak mogło uchodzić za relatywnie sporą siłę euro. Generalny obraz to nadal wędrówka w dolnych rewirach kilkumiesięcznej konsolidacji.

2019-02-18 08:24

Seria publikacji od wtorku

Raporty codzienne

Co na rynku?
Eurodolar jest obecnie na poziomie 1,1315 albo też w rejonie 1,1310-25. To znaczy, że euro trochę zyskało, biorąc pod uwagę, iż w piątek notowano minima przy 1,1235. Innymi słowy, testowano dolne granice konsolidacji wszczętej jesienią.

Zresztą, tak naprawdę nadal jesteśmy w tym dolnym rejonie, albowiem korekta ma dość kosmetyczny charakter. Bądź co bądź, nie widzimy poziomów takich jak 1,15 - 1,1560 (to były, z grubsza rzecz biorąc, maksima kreślone w styczniu)

W USA trwa stan wyjątkowy ogłoszony przez prezydenta Trumpa po to, by przeforsować budowę muru chroniącego USA przed emigrantami z Meksyku oraz innych krajów Ameryki Łacińskiej. Zarazem trwają rozmowy handlowe USA z Chinami, jakkolwiek wpływ ich rezultatów na kurs dolara to nie jest coś jednoznacznego (np. z jednej strony można uznać, że ewentualne rozwiązanie konfliktu podbije wartość euro z uwagi na ulgę i wzrost apetytu na ryzyko, z drugiej zaś, że rozwiązanie pomyślne dla Stanów powinno, jak każda dobra dla USA wiadomość, wspierać dolara).

2019-02-16 21:22

Południowe granice

Raporty tygodniowe

Główna para walutowa
Eurodolar zamknął ten tydzień (roboczy) na poziomie 1,1290. Wysoko to czy nisko? Otóż jeśli brać pod uwagę fakt, że wykres od jesieni, od drugiej połowy października, wędruje w trendzie bocznym, to obecnie mamy testowanie dolnych granic tegoż trendu.

Oczywiście w listopadzie rozegrano jeszcze niższe minima, mianowicie w pobliżu 1,1220-25, ale było to jednorazowe (no, dwurazowe, bo mowa o dwóch sesjach pod rząd) zejście, które można potraktować jako wyjątek. Zasadniczo konsolidacja była z dołu hamowana przez ok. 1,1270-75. Tymczasem w piątek 15 lutego mieliśmy przez moment nawet 1,1235.

Tak więc dolar jest wzmocniony, euro co do zasady osłabione. Stało się tak pomimo tego, że dane o sprzedaży detalicznej w USA za grudzień okazały się zadziwiająco mizerne: -1,2 proc. m/m przy prognozie +0,2 proc. Z drugiej strony, indeks NY Empire State przebił założenia rynkowe, podobnie jak indeks Uniwersytetu Michigan. Obie te publikacje zaprezentowano w piątek.

2019-02-15 07:33

Główne waluty i dane ekonomiczne

Raporty codzienne

Liczne dane
Dziś w kalendarium będzie parę odczytów makro, które mogą mieć wpływ na giełdy oraz na główne pary walutowe, a w tym - na eurodolara i na pary funtowe.

I tak np. o 10:30 poznamy sprzedaż detaliczną w Wielkiej Brytanii. Dane dotyczyć będą stycznia, a założenia rynkowe to +3,4 proc. r/r oraz +0,2 proc. m/m. Zapewne im lepszy będzie odczyt, tym mocniejszy stanie się funt - oczywiście ceteris paribus.

O 11:00 poznamy bilans handlu zagranicznego Strefy Euro, natomiast o 14:30 dane z USA o imporcie i eksporcie, a prócz tego indeks NY Empire State. Godzina 15:15 to styczniowa dynamika produkcji przemysłowej w Stanach, zaś o 16:00 poznamy jeszcze indeks Uniwersytetu Michigan za luty. Przewiduje się wzrost tego wskaźnika z 91,2 pkt do 93 pkt.

2019-02-14 21:59

Skutki publikacji makro z USA

Raporty codzienne

Od pięćdziesiątki do trzynastki
Ot, fantazyjny podtytuł - a chodzi po prostu o to, że wykres głównej pary wahał się w zakresie od 1,1250 do 1,13. Tak upłynęła dzisiejsza sesja na głównej parze.

A zatem przełom nie nastąpił: notowania utrzymały się w starej konsolidacji, co zresztą przewidywaliśmy. Dynamika PKB Niemiec za IV kw. 2018 w relacji rocznej wpisała się w prognozę (+0,9 proc.), a w miesięcznej była nieco słabsza od oczekiwań. Odczyt dla całego Eurolandu był po prostu zgodny z założeniami, za to w USA niska (niższa od przewidywań) okazała się inflacja CPI, mizernie wypadła do tego grudniowa sprzedaż detaliczna (-1,2 proc. m/m przy prognozie +0,2 proc.).

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice