FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

29 marzec 2024

Puls rynku

2018-09-19 22:15

Brexitowe przetasowania i nie tylko

Raporty codzienne

Angielskie chmury
Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, stwierdził dziś, iż UE i Zjednoczone Królestwo są w gruncie rzeczy bardzo daleko od porozumienia brexitowego.

Leo Varadkar, irlandzki polityk, premier tego kraju, powiedział natomiast, że porozumienie jest równie odległe jak w marcu. Mówi się też, tak podają media, iż premier May prawdopodobnie odrzuci ofertę Barniera, głównego negocjatora unijnego, w kwestii irlandzkiej granicy po Brexicie.

Ostatecznie GBP/EUR jest teraz na poziomie 1,1260. W międzyczasie wybiegał do 1,1285, ale też schodził do 1,1230. GBP/USD jest z kolei przy 1,3145, zaliczył też szczyt przy 1,3210. Sytuacja tak naprawdę nie jest klarowna, bo np. premier May pozwoliła sobie też na różne ciepłe słowa pod adresem UE: że wszyscy nadal są częścią wielkiej rodziny, że zachowane zostanie partnerstwo itd.

Inna część świata to Kanada, o której mówi się, iż nie zdoła w tym tygodniu zawrzeć kompromisu w sprawie NAFTA, mimo że negocjacje są cały czas prowadzone. Eurodolar krążył w rejonie od 1,1650 do 1,1715 i teraz jest pomiędzy tymi granicami, choć bliżej dolnej.


Popatrzmy na złotego
Euro-złoty lokuje się na poziomie 4,2850. Balansuje na lokalnym wsparciu, a nawet gdy złoty był dziś słabszy, to para i tak nie sięgała 4,30. USD/PLN klaruje się na 3,67, acz zaliczył 3,6620.

Dane makro z Polski były dość złożone. Tak np. produkcja przemysłowa w sierpniu miała wzrosnąć o 5,2 proc. r/r, zwiększyła się natomiast tylko o 5 proc. Produkcja budowlano-montażowa miała się zwiększyć o 18 proc., było jednak aż 20 proc. Z tej perspektywy zatem mamy przebicie prognozy. Wypada też dodać, iż wzrosły wskaźniki ufności konsumenckiej, zarówno bieżący, jak i wyprzedzający.

Tomasz Witczak
Brytyjska sprzedaż i protokół RPP -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice