FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 luty 2019

Puls rynku: Raporty codzienne

2019-02-22 08:32

Atmosfera po indeksach PMI

Eurodolar w konsolidacji
W dalszym ciągu, nadal i wciąż - że pozwolimy sobie na użycie takich synonimów. Istotnie, eurodolar na poziomie 1,1340-45 to kontynuacja starego, dobrego trendu bocznego, który w ogólności obowiązuje na tej parze od jesieni 2018.

Wczoraj mieliśmy niepokojącą informację z Niemiec: PMI dla przemysłu (za luty) spadł z 49,7 pkt do 47,6 pkt, przy czym to o tyle negatywna wiadomość, że mimo wszystko prognozowano lekki wzrost, mianowicie do 49,8 pkt. Wskaźnik dla usług wypadł dobrze: 55,1 pkt przy prognozie 52,9 pkt - i jest to jakieś pocieszenie, niemniej kondycja przemysłu zdaje się być ważniejsza.

Nie dziwi w kontekście Niemiec fakt, iż przemysłowy PMI dla całej Strefy Euro też zawiódł; uzyskano 49,2 pkt przy założeniu 50,3 pkt. Dla usług były 52,3 pkt (prognoza 51,4 pkt).

2019-02-21 06:34

Cierpliwości sobie i wam

Zapiski i rozpiska
Protokół z obrad FOMC miał charakter mniej więcej taki, jak się spodziewano. Oczywiście był długi, niejasny, zawierał rozmaite określenia typowe dla ezopowego języka banków centralnych, ale mimo wszystko da się w nim wyróżnić pewien rdzeń.

W zasadzie więc chodzi o to, że FOMC chce w "roztropny" sposób trzymać się obecnie "cierpliwego" nastawienia, jeżeli chodzi o dalszą ścieżkę ewentualnych zmian. Owszem, nie wykluczono dalszych podwyżek stóp, ale nadano im wymiar czegoś, co może nastąpić, ale nie musi - a jeżeli się zdarzy, to nie do końca wiadomo kiedy. Teoretycznie można wnosić, że jeżeli gospodarka będzie się rozwijać pomyślnie, to Fed nabierze jeszcze jastrzębiego wigoru.

Jaka była reakcja rynku? Tuż przed 20:00 wykres tkwił jeszcze wysoko, przy 1,1370, tak więc dolar był słaby. Potem waluta USA się wzmocniła, notowania zeszły do ok. 1,1335. Czy to znaczy, że zapiski były jednak jastrzębie, pro-dolarowe? Niekoniecznie, raczej chodziło o zwykłe odetchnięcie i realizację zysków z wcześniejszego procesu dyskontowania przyszłości. Zresztą, chwilę później zaczęły się wahania i od tego czasu wykres krąży mniej więcej w zakresie 1,1330 - 1,1350.

2019-02-20 19:04

Polski przemysł i polskie odsetki

Brexit - wcześniej czy później?
Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, stwierdził, iż kraje członkowskie UE raczej nie zgłoszą sprzeciwu, jeśli premier May złoży wniosek o opóźnienie wyjścia GB z Unii. Co istotne, jeżeli negocjacje i dywagacje przeciągną się do końca maja, to Wielka Brytania będzie musiała uczestniczyć w wyborach do unijnego parlamentu.

Para GBP/EUR najpierw, rankiem, krążyła przy 1,1510-15, potem zeszła na południe, do 1,1475, a wieczorem znów jest tam, gdzie rano. Ogólnie rzecz biorąc, to poziomy dość wysokie, jeśli porównań je z tym, co działo się w pierwszej połowie lutego. W każdym razie - wyższe niż ówczesne. A zatem funt jest dość silny. Tym niemniej nie jest do końca jasne, jak problemy brexitowe przekładać na kurs. Teoretycznie mogłoby się np. wydawać, że wszelkie kłopoty Brytyjczyków powinny szkodzić funtowi, ale pamiętamy, że nie tak dawno waluta brytyjska wzmocniła się właśnie po informacjach o porażce planu pani May. Uzasadniano to np. tym, że sytuacja ta wygenerowała większe pole do ewentualnych manewrów.

2019-02-20 08:10

Przemysł i budowlanka w harmonogramie

Główna para
Eurodolar jest na 1,1335. Tak więc wszystko po staremu, w ogólności. Wykres krąży w starej konsolidacji, rozpoczętej jesienią.

Trzeba przyznać, że testowano już znacznie niższe poziomy - w ostatnich dniach. Były zejścia nawet i do 1,1235, potem euro zyskało na wartości - mimo że np. pani Mester prorokowała powrót do "normalnej" polityki monetarnej w USA i raczej pozytywnie oceniała kondycję amerykańskiej gospodarki.

Za nami już odczyt inflacji PPI w Niemczech za styczeń. Była znacznie wyższa od prognoz: +0,4 proc. m/m (oczekiwano -0,2 proc.) oraz +2,6 proc. r/r (oczekiwano +2,2 proc.). W teorii można przyjąć, że wysoka inflacja to jakiś sygnał uprawniający EBC w przyszłości do zacieśniania polityki monetarnej, co mogłoby wygenerować wzmocnienie euro itd. Oczywiście to wszystko ceteris paribus: bądź co bądź, to jedynie inflacja PPI, do tego w samych Niemczech, a poza tym jest jeszcze wiele innych czynników. Co więcej, konsolidacyjna atmosfera na wykresie powoduje, że wiele wahań kursu jest dość przypadkowych.

2019-02-19 20:26

Praca i pensje

Wzrost eurodolara
Eurodolar jest wieczorem przy 1,1345-55. To znaczy, że wzrósł w porównaniu z porankiem, a tym bardziej w relacji do dzisiejszego dziennego minimum na 1,1275, nie mówiąc o dołku z 15 lutego (ok. 1,1235).

Tak więc dolar się osłabił, euro zyskało, a wykres tkwi w tej samej konsolidacji, w której był i jest od drugiej połowy października. Obecny poziom to poniekąd lokalny opór, wyżej mamy np. rejon 1,1450-80.

Najwidoczniej dolarowi nie pomogły ciepłe słowa pani Mester z Fed o tym, iż nie oczekuje ona recesji w USA w tym czy przyszłym roku. Jej zdaniem rynek pracy USA jest silny, bezrobocie wybitnie niskie, inflacja tkwi blisko celu i zarazem nie wydaje się, by miała nagle zacząć rosnąć w sposób gwałtowny. Mester uważa, że trwa stopniowe przejście do normalnej polityki monetarnej, co może się objawiać np. redukcją bilansu Fed.

2019-02-19 07:21

Jen, funt, euro i dolar, a do tego złoty

Japoński głos
Pan Kuroda, szef Banku Japonii, podkreślił, iż jego instytucja gotowa jest w razie czego na pogłębienie polityki luzowania monetarnego. Inaczej mówiąc, możliwe jest rozważenie i ewentualne wdrożenie "extra easing", co polegałoby na (dalszym) obniżeniu stóp procentowych albo kupnie dodatkowej puli aktywów.

Jest to więc głos gołębi, któremu towarzyszyła też uwaga o tym, że nie ma obecnie planu finalizacji zakupów ETF dokonywanych przez BoJ.

Na USD/JPY mamy teraz kurs 110,648 pkt - przy czym 14 lutego zakreślono maksima na 111,11 pkt, zaś jeszcze tydzień wcześniej rozgrywano minima rzędu 109,6 pkt.

A co z eurodolarem? Tam widzimy 1,1295 - podczas gdy wczoraj było 1,1335, co i tak mogło uchodzić za relatywnie sporą siłę euro. Generalny obraz to nadal wędrówka w dolnych rewirach kilkumiesięcznej konsolidacji.

2019-02-18 08:24

Seria publikacji od wtorku

Co na rynku?
Eurodolar jest obecnie na poziomie 1,1315 albo też w rejonie 1,1310-25. To znaczy, że euro trochę zyskało, biorąc pod uwagę, iż w piątek notowano minima przy 1,1235. Innymi słowy, testowano dolne granice konsolidacji wszczętej jesienią.

Zresztą, tak naprawdę nadal jesteśmy w tym dolnym rejonie, albowiem korekta ma dość kosmetyczny charakter. Bądź co bądź, nie widzimy poziomów takich jak 1,15 - 1,1560 (to były, z grubsza rzecz biorąc, maksima kreślone w styczniu)

W USA trwa stan wyjątkowy ogłoszony przez prezydenta Trumpa po to, by przeforsować budowę muru chroniącego USA przed emigrantami z Meksyku oraz innych krajów Ameryki Łacińskiej. Zarazem trwają rozmowy handlowe USA z Chinami, jakkolwiek wpływ ich rezultatów na kurs dolara to nie jest coś jednoznacznego (np. z jednej strony można uznać, że ewentualne rozwiązanie konfliktu podbije wartość euro z uwagi na ulgę i wzrost apetytu na ryzyko, z drugiej zaś, że rozwiązanie pomyślne dla Stanów powinno, jak każda dobra dla USA wiadomość, wspierać dolara).

2019-02-15 07:33

Główne waluty i dane ekonomiczne

Liczne dane
Dziś w kalendarium będzie parę odczytów makro, które mogą mieć wpływ na giełdy oraz na główne pary walutowe, a w tym - na eurodolara i na pary funtowe.

I tak np. o 10:30 poznamy sprzedaż detaliczną w Wielkiej Brytanii. Dane dotyczyć będą stycznia, a założenia rynkowe to +3,4 proc. r/r oraz +0,2 proc. m/m. Zapewne im lepszy będzie odczyt, tym mocniejszy stanie się funt - oczywiście ceteris paribus.

O 11:00 poznamy bilans handlu zagranicznego Strefy Euro, natomiast o 14:30 dane z USA o imporcie i eksporcie, a prócz tego indeks NY Empire State. Godzina 15:15 to styczniowa dynamika produkcji przemysłowej w Stanach, zaś o 16:00 poznamy jeszcze indeks Uniwersytetu Michigan za luty. Przewiduje się wzrost tego wskaźnika z 91,2 pkt do 93 pkt.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice