FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

16 grudzień 2018

Puls rynku

2018-03-08 21:37

Euro przezwyciężone

Raporty codzienne

Eurodolar obniżony
Eurodolar obniżony, euro przezwyciężone – przynajmniej w krótkim terminie. A może i w długim? Cały czas przypominamy o tym, że na głównej parze od 10 lat, od szczytów z roku 2008, widać postęp siły dolara. Odpowiednia linia spadkowa na wykresie powinna zostać w najbliższych tygodniach przebita lub potwierdzona.

Za potwierdzeniem są oczywiście pewne argumenty: np. w odniesieniu do USA zakłada się powszechnie co najmniej trzy podwyżki stóp na ten rok, a w odniesieniu do Europy... Cóż, tu wypowiedział się dziś Europejski Bank Centralny. Okazuje się, że na razie parametrów polityki nie zmieniono, np. program QE to nadal 30 mld EUR miesięcznie. Ma on potrwać co najmniej do końca września 2018 (co najmniej!), zaś w razie potrzeby będzie przedłużony. Jeszcze długo po zakończeniu QE, kiedykolwiek ono nastąpi, reinwestowane będą odsetki ze skupu obligacji. Naturalnie możemy się spodziewać ultra-niskich stóp.

Dodajmy do tego, że dość słabo – gorzej od prognoz – wypadła dziś dynamika zamówień w niemieckim przemyśle za styczeń. Ostatecznie eurodolar poszedł po południu w dół, euro straciło na wartości. Kurs co prawda przez moment ok. 14:30 był przy 1,2440, ale teraz mamy 1,23.

Z drugiej strony, trzeba też przyznać, że z komunikatu EBC wypadł fragment o możliwości powiększenia skali programu QE. Są więc i tacy, którzy sądzą, że przekaz był w zasadzie na korzyść euro, a to, co teraz widzimy, to li tylko sprzedaż faktów i techniczna korekta.


Na złotym polskim
USD/PLN uciekł nam na północ, ale nie przebił szczytów z lutego czy z początku marca. Mamy teraz 3,4145, a za graniczny wypada uznać raczej rewir przy 3,4430. Ogólny obraz od drugiej połowy stycznia to szeroka konsolidacja.

EUR/PLN kursuje przy 4,20 – i tu akurat złoty się po południu umocnił na fali osłabienia euro na głównej parze. Byliśmy bowiem o półtora groszej wyżej niż teraz. Co zaś się tyczy funta, to na tej parze notujemy 4,7130. W zasadzie od początku roku mamy tu trend boczny w zakresie od 4,65 do 4,78.

Tomasz Witczak
Tak jak co miesiąc -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice