FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

21 sierpień 2019

Puls rynku

2018-12-05 04:17

Eurodolar i dane makro

Raporty codzienne

Co na rynku?
Będzie dziś trochę odczytów makroekonomicznych, a poniekąd i sporo. Przede wszystkim mowa o indeksach PMI dla usług różnych krajów. Główne publikacje dotyczyć będą Niemiec (godzina 9:55) i Strefy Euro (10:00), a także Wielkiej Brytanii (10:30).

Za nami już dynamika PKB Australii za III kw. 2018 - wynik rozczarował, oczekiwano bowiem 3,3 proc. r/r oraz 0,6 proc. k/k, a faktycznie było +2,8 proc. r/r oraz +0,3 proc. k/k. Dodajmy, że o 9:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w Hiszpanii, zaś o 11:00 sprzedaż detaliczną w Strefie Euro. O 16:00 w Kanadzie zostanie podjęta decyzja na temat stóp procentowych, ale raczej nie oczekuje się zmiany głównego poziomu, który na razie wynosi 1,75 proc. O 20:00 ukaże się Beżowa Księga - cykliczny raport gospodarczy Fed.

Oczywiście dla eurodolara istotne będą PMI z Niemiec i Strefy Euro, tudzież eurolandowa sprzedaż detaliczna i Beżowa Księga, a np. dla funta - odczyt brytyjski. Para GBP/EUR jest na poziomie 1,12, dość nisko (czyli euro jest mocne, funt słaby), a przecież w pierwszej połowie listopada notowano nawet 1,15 i więcej. Co do eurodolara, to klaruje się aktualnie przy 1,1325. Od kilku dni dynamika wydarzeń jest tu nieco przygaszona, wykres ani nie ucieka na północ (choćby powyżej 1,14), ani nie biegnie znacząco na południe (choćby na tyle, by dobić do listopadowych dołków, rozegranych przy 1,1220).


Temat PLN
Na głównej parze walutowej, czyli USD/PLN, widzimy poziom 3,78. Na EUR/PLN notujemy 4,2810. Oba walory nie prezentują jakichś dużych ruchów, choć niedawne wzmocnienie złotego do euro było już trochę wymowne. W każdym razie dziś ok. południa RPP najpewniej potwierdzi obecne stopy procentowe. O 16:00 mamy komunikat Rady, na który warto zerknąć w kontekście dyskusji nad dalszym losem polityki monetarnej w Polsce. Dość przypomnieć, że na poprzednim posiedzeniu Rady był, jak się potem okazało, wniosek o podwyżkę stóp. Ostatnio jednak okazało się, że inflacja wypadła poniżej prognoz, nie grozi nam na razie jej gwałtowny wzrost.

Tomasz Witczak
Leniwy kurs -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice