FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

07 grudzień 2021

Puls rynku

2014-06-03 16:00

Kontra byków na EUR/USD

Raporty codzienne

Eurodolar na 1,363

Dzisiejsza sesja na głównej parze walutowej to odreagowanie i wzrostu kursu po ostatnich spadkach wartości tej pary. Obecnie eurodolar wyceniany jest na 1,3637. Najważniejszym odczytem dzisiejszej sesji była publikacja inflacji HICP ze Strefy Euro (maj). 

Dane, jak można było przypuszczać - rozczarowały (odczyt: 0,5 proc. wobec prognozy 0,7 proc.). Nie było to jednak duże zaskoczenie, już wczoraj słabo wypadły odczyty inflacji z największej europejskiej gospodarki – Niemiec, która okazała się tam najniższa od 4 lat.

W konsekwencji, odczyt ten, który powinien osłabić wspólną walutę – doprowadził do wzrostu jej wartości. O tej samej godzinie poznaliśmy jeszcze odczyt dotyczący stopy bezrobocia w Eurolandzie, tu dane okazały się nieco lepsze od prognoz (odczyt: 11,7 proc.; prognoza 11,8 proc.).

Dziś w kontekście wartości tej pary warto jeszcze zwrócić uwagę na odczyty z USA w postaci zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień w przemyśle.

RPP nie zaskakuje

W ślad za umocnieniem euro na głównej parze walutowej, wzrostem kursu zareagowała również para EUR/PLN, która wyceniana jest na 4,1499 PLN. Z kolei dolar nieznacznie potaniał i kosztuje 3,0407 PLN.  

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, jednak tu zaskoczenia nie było, a główna stopa refinansowa została utrzymana na najniższym poziomie w historii na poziomie 2,5 proc. Rynek oczekiwał takiego posunięcia i decyzja ta nie miała wpływu na wartość złotego.

 

Michał Palenciuk

FMCM

 

Możliwa deprecjacja złotego -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice