FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

08 grudzień 2019

Puls rynku

2019-08-05 21:38

Wzrost eurodolara

Raporty codzienne

Ruch w górę
Ruch głównej pary, rzecz jasna. Eurodolar jest obecnie przy 1,12, zresztą musnął, naruszył dziś tę granicę. Innymi słowy, euro zyskało na wartości - i to całkiem sporo. Na samym początku sierpnia mieliśmy wszak minima przy 1,1025-30. A jeszcze i dziś rano wykres był przy 1,1115.

W tle mamy narastającą po raz kolejny wojnę celną pomiędzy USA i Chinami. W dodatku doszło do sporego osłabienia juana w reakcji na to, że Trump zapowiedział nowe cła na chińskie towary. Przebito poziom 7 juanów za 1 dolara, co Trump określił jako manipulację walutą. Do tego Trump zaatakował też i Fed, twierdząc, że obcięcie stopy procentowej tylko o 25 punktów bazowych to za mało.

Co do danych makro, to indeksy PMI dla usług w Niemczech i Eurolandzie były dziś (nieco) poniżej prognoz, indeks Sentix dla Strefy Euro ukształtował się na poziomie -13,7 pkt przy oczekiwaniach na poziomie -7,7 pkt, więc był rozczarowujący, a w Stanach PMI dla sektora usługowego przebił założenia. Tym niemniej ISM był poniżej tego, czego się spodziewano.


W Polsce
Nie było dziś danych makro z Polski, zaś złotówka kształtowała się raczej pod wpływem sytuacji globalnej. Złoty zyskał do dolara - wykres przesunął się z porannego 3,88 do 3,8490 - 3,86. Na parze powiązanej z euro mamy teraz 4,32, rano byliśmy ok. grosz niżej. Funt jest przy 4,6835 - był nawet przy 4,6785. Owszem, pod koniec lipca były i niższe poziomy, ale i tak złoty jest mocny, a funt słaby. Dość przypomnieć, że maksima sprzed 3 miesięcy, z początku maja, to ok. 5,03.

Tomasz Witczak
Juan, dolar, Chiny, Trump -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice