FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

13 czerwiec 2024

Puls rynku

2012-05-28 16:39

Płytkość rynku sprzyja niedźwiedziom

Raporty codzienne

Eurodolara próbuje domykać lukę

 

Przez znaczną część dzisiejszej sesji kurs eurodolara zachowywał się spokojnie. Po otwarciu notowań luką pro wzrostową pojawiła się szansa na przebicie poziomu oporu 1,26. Sprzyjały temu lepsze nastroje po opublikowaniu ostatnich sondaży ws. greckich wyborów parlamentarnych. Wzrost szans na wygraną proreformatorskiej Nowej Demokracji zdjął z rynku część niepewności.

To jednak nie wystarczyło na rozbudowanie wzrostów. Siła oporu w połączeniu z informacjami płynącymi z Hiszpanii sprawiły, że stronie popytowej nie udało się utrzymać wyższych poziomów. Najbardziej inwestorom ciążyła rosnąca rentowność hiszpańskich obligacji. Oprocentowanie 10-latków przekroczyło dziś poziom 6,5%. To w kontekście kłopotów z systemem bankowym w tym kraju dało niedźwiedziom argument do działania. Wykorzystały go one w drugiej części sesji, gdzie spłycenie rynku na skutek nieobecności amerykańskich inwestorów pozwoliło na zepchnięcie kursu na sesyjne minima i podjęcie próby zamknięcie dzisiejszej luki.

 

Po lepszym starcie, słabsza końcówka

 

Dzisiejszą sesję europejską rodzima waluta rozpoczęła od silnego umocnienia. Złoty korzystał z polepszającej się sytuacji na eurodolarze jaki i dobrych nastrojów panujących na rynkach giełdowych. Jeszcze przed południem kurs pary USD/PLN pokonał wsparcie na 3,45 i znalazł się w okolicy 3,44. Podobnie sytuacja wyglądała na parze EUR/PLN, gdzie przełamanie wartości 4,35 otworzyło drogę do poziomu 4,33. Tak nisko nie udało się jednak zejść, a po porannej aprecjacji nastąpiło uspokojenie. Zmiana nastąpiła dopiero pod koniec handlu na Starym Kontynencie. Pogorszenie sytuacji na eurodolarze szybko przełożyło się na przecenę złotego. Kurs pary USD/PLN powrócił na wyższe poziomy i po 16:00 za dolara płacono 3,47 zł. Na pogarszający się sentyment kiepsko zareagowała także wspólna waluta, której cena podskoczyła do poziomu 4,35 zł.

Michał Mąkosa
Konsolidacji ciąg dalszy -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice